Чого варто чекати команді, яка вирішила робити гру на гроші стороннього інвестора, - розповів App2Top.ru операційний директор Bear games Несвіт Богдан у рамках третьої статті з циклу "Успішний стартап: чи є життя після смерті?".
Як я писав у попередньому матеріалі, існує два можливих варіанти успішного ігрового стартапу: інді-стартап та інвестиційний стартап. Перший варіант ми розглянули тиждень тому, поговоримо - про другий.
На перший погляд здається, що інвестиційний ігровий стартап має суттєво відрізнятися від інді-стартапу. Але при уважному розгляді виявляється, що вони багато в чому схожі, проте є й цілий спектр кардинальних відмінностей.
Аксіоми успішності інвестиційного ігрового стартапу
Якщо говорити про аксіоми успішності інвестиційного ігрового стартапу, то необхідно підкреслити, що і тут вірні аксіоми, що стосуються успішності інді-стартапу.
Інвестиційний ігровий стартап. Очікування
0. Визначення джерела фінансування проєкту
В інвестиційному ігровому стартапі саме цей пункт є аксіомою. Щоб запустити такий стартап, потрібно спочатку отримати інвестиції. Але ми припустимо, що ви - сформована команда, яка націлилася отримати інвестиції і за чужі гроші розробляти гру. І, загалом, це доволі приємний варіант, бо, як може здатися на перший погляд, ризиків немає. Успіх - він і в Африці успіх, а провал - це розтрата чужих грошей, що теж неприємно, але начебто не настільки критично.
1. Наявність досвіду, професійних навичок, необхідної команди
Ми, як і раніше, припускаємо, що на момент старту у вашому розпорядженні залишаються всі необхідні складові: досвід, навички та команда. Різниця лише в тому, що тепер, після отримання інвестицій, у вас будуть гроші і можна буде посилити поточну команду новими кадрами, або спокійно заповнити "порожні" місця, якщо такі є. Наприклад, якщо у вас немає 3D-дизайнера, а він дуже потрібен, потрібно буде лише знайти такого співробітника і запропонувати йому бажану зарплату. Тобто, кадрова проблема, за ідеєю, має зникнути.
2. аналіз власних можливостей
3. визначення ніші майбутнього проєкту, його жанру та сеттингу
4. аналіз конкурентів та аудиторії
Ці тези залишаються індентичними з незалежним стартапом. Усі підготовчі процедури важливі й обов'язково мають бути проведені, інакше ймовірність провалу залишається досить високою ще на старті розробки. Звісно, ви - досвідчений розробник, тож зробили необхідні роботи і щасливо дивитеся в майбутнє.
5. Процес розробки
У процесі розробки теж не повинно бути проблем. Якщо раніше хтось міг ставитися до справи несерйозно, або людині не вистачало мотивації, то тепер ці проблеми вирішені. У колеги є зарплата і він зобов'язаний робити свою роботу, робити її вчасно. Він може розслабитися і віддаватися улюбленій справі на 100%. Сварок і суперечок не буде, або вони вирішуватимуться без наслідків. Якщо комусь бракує кваліфікації або професіоналізму, можна посилити команду сторонніми розробниками. Цей же метод вирішує проблему вторинних кадрів. А якщо у вас ігровий інвестор, то він може дати власні кадри і допомагати всіма силами для збільшення якості продукту. Проблема менеджерства буде вирішена шляхом пошуку проєкт-менеджера. Загалом, усе має бути добре.
6. Завершення проєкту та його просування
І на цьому етапі все райдужно. Тепер у вашого проєкту є інвестор. Можна всерйоз задуматися над просуванням проєкту своїми силами або силами свого інвестора. До того ж, якщо в інвестора є гроші, то логічно, що в нього є і зв'язки. Він, якщо що, і з видавцем познайомить, і грошей на конференції\пресу дасть, і зі сторами про фічеринг домовиться. Загалом, частину своїх проблем ви зможете вирішити за допомогою інвестора. А кількість вирішених проблем і результат цієї діяльності безпосередньо залежать від "ваги" інвестора.
7. Отримання прибутку
Загалом результат цієї тези також очевидний. У результаті роботи над пунктом 6 у вас є хороший прибуток. Причому він набагато більший, тому що тепер ви можете не тільки просити трафік у видавця, а й купувати його самостійно, мати "чистий" прибуток. Залишилося тільки поділити його і купити собі будиночок на березі океану.
Інвестиційний ігровий стартап. Реальність
На жаль, у реальності на вас, як і раніше, очікує маса перешкод і підводних каменів, які можуть призвести до розчарування на будь-якому з етапів.
0. Визначення джерела фінансування проекту
Як завжди, труднощі починаються, коли ще не почалося розроблення. Без інвестицій ваш стартап за визначенням не може існувати, тому що він - інвестиційний. Але отримання інвестицій - це ціла проблема. Це величезна проблема.
У першій статті з циклу ми вже говорили про те, що сьогодні інвестиції не дають просто так. Ми говорили, що ніхто не буде давати гроші новачкам. Інвестору за визначенням потрібно вкласти гроші в потенційно прибуткову компанію (яка перебуває на межі самоокупності), уже прибуткову компанію (ту, яка вже заробляє і може заробляти ще більше), або в команду досвідчених розробників, які зможуть довести свою спроможність і повернути інвестиції. Перший і другий варіанти виключають саму суть стартапу, тому що готова компанія - це не стартап.
Відповідно, давайте подумаємо про те, що необхідно мати, щоб отримати інвестиції.
Стабільна та досвідчена команда розробників-професіоналів
Ваша команда має бути не лише досвідченою та професійною, а й стабільною. Ніхто не любить нестабільність і ніхто не буде вкладати гроші в потенційно нестабільний колектив.
Хороша репутація
Добре, якщо у вас не просто чиста репутація, а й позитивні відгуки від колег по цеху або впливових персон.
Успішний досвід
Ще один позитивний фактор - це досвід участі в успішних проєктах. Разом або окремо, ваша команда повинна була проявити себе в різних компаніях на різних проєктах. Якщо в інвестора буде розуміння, що ви не тільки знаєте, як досягати успіху, а й уже досягали його (нехай і в складі іншої компанії), йому буде простіше ухвалити рішення про вкладення капіталу у ваш стартап.
Наявність готових напрацювань для конкретної бізнес-пропозиції
Ви повинні мати дійсно хорошу ідею, яка буде і унікальною, і оригінальною. Вона має бути максимально переконливою. Ви маєте надати чіткий і прозорий план дій. Ви маєте переконати інвестора в тому, що ваша ідея справді чудова, гра варта свічок, план спрацює і буде отримано прибуток. Ще краще, якщо не просто "якийсь прибуток", а цілком конкретний прибуток, з точними сумами. Ідеально, якщо дуже великий прибуток.
Підготовка документації, розмови, співбесіди, договори та інші процеси
Вам потрібно буде готувати масу документації, від бізнес-плану до резюме кожного члена команди. З вами будуть розмовляти, вашу команду будуть співбесідувати. Словом, ви маєте бути готові до того, що весь процес затягнеться надовго.
Але, що найприкріше, навіть якщо ви проходитимете за більшістю параметрів, далеко не факт, що інвестиції буде отримано. Є дуже багато факторів, які впливають на кінцеве рішення потенційного інвестора, на цю тему теж можна написати окрему статтю. У першій частині циклу було описано деякі фактори, які на сьогодні змушують інвесторів бути менш активними. Але головна проблема не в цьому.
Головна проблема в тому, що інвестиційні фонди на території СНД можна буквально перерахувати на пальцях рук. І вони практично не вкладають гроші в ігри, тому що вважають ігровий напрямок занадто ризиковим. У СНД немає такого венчурного бізнесу, як на Заході і в США. А щоб поїхати до Кремнієвої долини і взяти інвестиції там, у молодого (та й не тільки молодого) розробника просто немає грошей і можливості.
Словом, ймовірність отримання інвестицій від початку мізерна, нехай вона й існує.
1. Наявність досвіду, професійних навичок, необхідної команди
Якщо під час роботи в команді друзів або однодумців над власним стартапом у кожного була мотивація для повної викладки, то в розробників інвестиційного ігрового стартапу мотивація в рази нижча. Не в тих, які кров'ю і потом заробили ці інвестиції, а в тих, які приходять на готовеньке. Це палиця з двома кінцями. Вам необхідний кваліфікований фахівець для посилення команди, але він же може внести дисбаланс у вашу роботу. Потрібно вибірково підходити до нових співробітників. Не можна помилитися в людині. Вона повинна мати таку саму мотивацію, бути відповідальною і серйозною. Але найчастіше початкові мотиви людей нам невідомі. Спочатку всі мотивовані, оскільки хочуть проявити себе. Але варто тільки розробнику відчути, що він вам потрібен і на ньому щось тримається, як він тут же може "сісти на голову". Наприклад, вимагати істотного підвищення заробітної плати. Або вимагати свій відсоток від прибутку стартапу.
2. аналіз власних можливостей
3) Визначення ніші майбутнього проєкту, його жанру і сеттингу
4. аналіз конкурентів та аудиторії
Погана новина: ці пункти ідентичні пунктам незалежного ігрового стартапу. Менталітет нашої людини не змінився і вона, як і раніше, дуже часто вчиться на своїх помилках, а не на чужих. Хороша новина: якщо девелопер отримав інвестиції, то, найімовірніше, він вже досвідчений розробник і набив шишки раніше. А це означає, що ймовірність правильного підходу до створення гри набагато вища.
5. Процес розробки
І знову є приводи для неприємних думок і розчарувань.
Постійний контроль
За вами завжди будуть пильно стежити. Інвестор постійно триматиме руку на пульсі, вимагатиме результатів. Він вказуватиме, підказуватиме, іноді змушуватиме робити так, як він вважає за потрібне, а не так, як хотілося б. Цілком імовірно, що інвестор захоче ввести до вашого колективу свого спостерігача, щоб він слідкував за станом справ і доповідав результати.
Моральний прес і втома
Це велике моральне навантаження, яке доведеться витримувати. І, що найцікавіше, цілком можливо, що в інвестора завжди буде причина бути незадоволеним. Особливо якщо щось буде йти не так, або не за його вказівкою. Інвестор за визначенням завжди незадоволений, поки вкладені гроші не окупилися і не почали приносити прибуток. А якщо прибуток іде, але він невеликий, то він все одно незадоволений.
Цей моральний прес потрібно вміти витримати.
Суперечки та сварки
Ці негативні моменти, як і раніше, залишаться. А ось ціна помилки істотно зросте.
Відповідальність
За логікою відповідальність має зрости, тому що тепер кожен отримує гроші за свою роботу. Але парадокс у тому, що ефективність може істотно знизитися. Коли команда в стані стресу і голодна, вона робить усе, щоб швидше досягти успіху. А якщо стресу немає, а гроші є, і вони чужі, то ніхто не поспішає працювати.
Час розробки
Теза, суміжна з попередньою. Як тільки знижується ефективність - збільшується час розробки.
Життєві проблеми
Вони теж нікуди не підуть. Незалежно від того, на чиї гроші спонсорується розробка, люди все одно здаватимуть сесію або хворітимуть. І здається, що ситуація простіша, бо за рахунок коштів можна знайти заміну тому, хто вибув. Але на практиці виявляється, що команда ніколи не готова до чиєїсь хвороби, і мало хто заздалегідь дбає про заміну в основному складі (іноді немає можливості підготуватися, бо, скажімо, розробка триває в невеликому місті й кадри там обмежені). До того ж, якщо захворів художник - це половина біди. А от що робити, якщо ліг у лікарню програміст? Як можна швидко і без втрати часу ввести в проєкт нову людину, якщо не було жодної підстраховки від подібних ситуацій?
Словом, кожен із факторів може проявитися в той чи інший момент. А в сукупності це призводить до того, що терміни розробки зриваються, команда перестає вкладатися в бюджет, починаються перегони за релізом із непередбачуваним фіналом, від яких може серйозно постраждати якість гри.
6. Завершення проекту і його просування
Здається, що вже на цьому-то етапі з інвестором точно не буде проблем. Але і тут є свої підводні камені. Якщо у вас вийшов хороший проєкт, то ніяких нерозв'язних перешкод бути не повинно. Вам максимально допоможуть із маркетингом або видавцем - не суть важливо. Кінцеве рішення залежить від ситуації і від інвестора. Якщо у нього є ресурси і фінанси - буде власний трафік і своя рекламна компанія. Якщо немає ресурсів або фінансів, то є зв'язки, тому буде організовано співпрацю з найбільш прийнятним видавцем. Загалом, тут усе збігається з власною розробкою проєкту.
Проблема в іншому: якщо ваш проєкт від початку провалений, то жоден інвестор не допоможе. І винні в провалі будете саме ви, навіть якщо робили все за вказівкою інвестора. Це, до речі, окремий підводний камінь. Потрібно вміти лавірувати так, щоб ухвалювати рішення, які сподобаються інвестору, але не йтимуть на шкоду результату.
7. Отримання прибутку
І на останньому етапі також є свої підводні камені, про які слід знати. Очевидно, що якщо проєкт у підсумку не успішний, то інвестиції припиняються і команда залишається без підтримки. Про негативні наслідки провалу ми поговоримо трохи пізніше.
Головний власник - це інвестор
Також очевидно, що коли команда бере інвестиції, головним власником кінцевого продукту автоматично стає інвестор. У кращому разі розробники матимуть власний відсоток від прибутку, до того ж величина цього відсотка варіюватиметься і ділитиметься на всю команду. Тобто прибуток доведеться ділити не тільки зі стором і видавцем (якщо він буде), а й з інвестором. І логічно, що інвестор захоче спочатку повернути всі свої витрати, а потім уже ділити з вами чистий прибуток. Це означає, що до отримання на руки "живих" грошей доведеться чекати невизначений термін (тривалість терміну залежить від успішності продукту: що успішніша гра, то швидше окупляться інвестиції і піде чистий прибуток).
Ризик виявитися непотрібним
Якщо команда успішно працює, то навряд чи інвестор прибиратиме курку, що несе золоті яйця. Але при цьому місце команди все одно не гарантоване. Доведеться бути дуже акуратними, оскільки в будь-який момент команду можна замінити на іншу. Наприклад, більш поступливу, з якою не потрібно ділитися прибутком, а якій достатньо платити зарплату за підтримку готового проєкту.
Ризик опинитися за бортом
Похідна від другої тези, а точніше її найгірший варіант. Навіть якщо команда домоглася успіху, інвестор завжди може банально забрати проєкт під різними приводами.
Особливо, якщо це не інвестиційний фонд з репутацією, або ігровий інвестор, а сторонній інвестор з іншого бізнесу. Повірте, жодні договори не дадуть гарантій.
По-перше, тому, що у простої команди звичайних хлопців немає грошей і дорогих юристів. А в договорах завжди є лазівки. І закрити їх не можна, тому що при отриманні інвестицій ви зобов'язані підписати контракт, який вам дали. Ви не можете диктувати умови на березі розробки, змінюючи умови виданого контракту під себе, тому що якщо не погодитеся із запропонованими умовами - залишитеся без грошей. Та й навряд чи ви одразу знайдете юриста, який зможе передбачити всі лазівки виданого контракту. Хоча б тому, що виданий вам контракт цілком може бути складено в правовому полі Європейського Союзу або США, а знайти тямущого юриста такої спеціалізації на теренах СНД не тільки дуже складно, а й дуже дорого. А грошей ви ще не отримали.
І навіть якщо вам дадуть контракт, який було складено в правовому полі вашої країни, то для якісного опрацювання все одно буде потрібен дорогий і досвідчений юрист.
Виняток - це ситуація, коли у вас є на вибір кілька інвесторів. Тобто ви зможете вибрати ті умови договору, які вважаєте найбільш прийнятними. Але це практично нереальна ситуація, здійсненна тільки в тому разі, якщо запропонований проєкт має дуже хороші перспективи.
А по-друге, тому, що ми живемо в СНД. Якщо у вас в інвесторах буде значитися серйозна і впливова людина (або група таких людей), то з вами не завжди можуть розмовляти з позиції юриспруденції та закону. Іноді, якщо у них будуть свої бажання і мотиви, такі люди можуть викликати до себе на особисту бесіду і провести її дуже жорстко з певними словами, вимогами та іншими супутніми термінами. І після такої розмови можна буде взяти свій контракт і забути його. А краще подарувати його як експонат до національного музею, де його використають як наочний посібник із теми "Особливості ведення бізнесу в СНД".
Словом, це внутрішня політика і дипломатія, для яких, знову ж таки, потрібні досвід і знання.
Наслідки провалу інвестиційного ігрового проєкту
А наостанок ми поговоримо про наслідки провалу інвестиційного ігрового проєкту, які, до речі, досить серйозні.
1. Перед інвестором доведеться відповідати
Якщо ваш стартап провалився, то перед інвестором доведеться відповідати. Ви ж витратили не свої гроші, а його. Які наслідки цієї "відповіді" - усе залежить від обставин. Гарантовано одне: ви не почуватиметеся добре.
2. зіпсована репутація
Якщо про власний стартап і його провал навряд чи хтось дізнається, то про провал інвестиційного стартапу дізнаються всі. Це клеймо, яке вже не стерти. Звісно, від цього ніхто не помре, але приємного мало. Усі наслідки, що випливають звідси, очевидні.
3. відсутність інвестицій і відсутність майбутнього в подібних стартапах
Очевидно, що поточний проєкт закриють і на новий грошей не дадуть. Ба більше, вже жоден інвестор ніколи не дасть гроші на інші стартапи. Хіба що тільки якщо це буде просто забійна ідея з 300%-вою гарантією успіху, або ви зумієте спритно й переконливо зам'яти попередній провал.
4. Єдино можливе майбутнє - робота в якості співробітника компанії
Як би прикро це не звучало, але всім членам команди потрібно буде впасти з небес на грішну землю, забути про свої амбіції і йти працювати штатним співробітником у компанію.
Відчайдушні голови зважаться почати власний стартап, але з досвіду безлічі колег, навряд чи це призведе до успіху. Хоча деякі колеги приходили до успіху і з третьої-четвертої спроби
Загальний висновок про написане
Хай там як, за будь-якого з варіантів, щоб досягти успіху, мало бути серйозним фахівцем. Потрібно просто феноменальне везіння. А ще, як не прикро, крім професійних навичок знадобляться мудрість, хитрість, дипломатія, грамотність і далекоглядність. Необхідно вміти роздивлятися підводні камені, і вести свою команду до успіху крізь усі перепони і відстані. Буде набагато легше, якщо у вас команда друзів, з якою ви разом йтимете до успіху і доповнюватимете одне одного.
Особисто мені здається, що будь-який ігровий стартап - це неймовірний ризик. Хтось скаже, що світ тримається на ідеалістах, які завжди вірять в успіх і ламають усі стереотипи. Так, так і є. Але на практиці, який відсоток успішних ідеалістів? Він неймовірно мізерний. Реальність сувора, і іноді навіть безлічі навичок і знань виявляється замало для успіху.
Тому перед запуском будь-якого стартапу потрібно сісти і чітко зважити всі переваги та недоліки такого рішення, тому що життя набагато жорстокіше, ніж пишуть у книжках, а наслідки неправильних дій завжди великі.