У рамках нашої рубрики "Хто є хто" ми поспілкувалися з виконавчим директором студії Bear games Богданом Несвітом про історію самої студії і те, як побудована її робота.
Привіт. Розкажи для початку про те, з чого почалася історія студії?
Привіт. Усе починалося у 2000-х роках. Ми були звичайні хлопці, які обожнювали грати в ігри, а також любили комп'ютери і все, що з ними пов'язано. Я отримав свій перший досвід геймдеву як бета-тестер у компанії Meridian93 ще на межі тисячоліть, де ми розробляли проєкти для PC.
Пізніше співпраця з ними припинилася. Після цього я якийсь час працював із друзями над онлайн-проєктами. Саме в цей час Bear games заснував Харківський Михайло. Трохи пізніше я до нього приєднався.
Звісно, познайомилися ми з ним ще до цього - в університеті, де разом навчалися на програмістів. Ми також разом грали в Counter-Strike, були професійними кібер-спортсменами.
У Bear games ми починали не з ігор, а зі створення веб-порталів, копірайту, рерайту та унікалізації текстів, seo-просування. У ті роки цінувалася саме якість написання коду, сильних програмістів було не так вже й багато, тому було вирішено, що компанія називатиметься Bear games. Трохи пізніше, крім вебу, ми почали займатися й іграми: робили як проекти на аутсорс, так і свої. Компанія спочатку працювала не суто за аутсорс-схемою, а за змішаною: у нас був і аутсорс, і власні проєкти. Ось так і працюємо вже другий десяток років. Джерела фінансування у нас завжди були різні: аутсорс, власні проєкти, партнерська розробка і сторонні інвестиції в окремі проєкти, причому все це паралельно.
Який проєкт став першим дійсно великим успіхом студії?
Перший успіх компанії в ті роки - це низка дуже успішних веб-порталів. А в іграх першими реально прибутковими проектами для нас стали казино і слоти. Також успіхом вважаємо, що люди почали нас самих знаходити і хотіли замовляти розробку саме в нас. Це було дуже приємно і несподівано.
Як закріплювали успіх?
Успіх закріплювали збільшенням видів діяльності.
На поточний момент наша структура така: є окрема компанія-партнер Code IT, яка займається виключно b2b аутсорс-розробкою з орієнтацією на західних партнерів; і є компанія Bear games, яка займається частково аутсорс-розробкою ігор, але так само активно розвиває розробку власних проєктів.
Ігрові проєкти розділені на казуальний напрямок і мідкорно-хадкорний напрямок. Таким чином, ми покриваємо майже всі головні ніші.
До речі, раз заговорили про аутосорс. Які підводні камені у такого типу ведення бізнесу ти б відзначив?
Це дуже важкий бізнес, у якому все будується на підводних каменях. Головне тут знайти спільну мову з клієнтом, тому що без цього нічого не вийде.
Неважливо, є у вас невеликі (ключове слово) проблеми в аутсорс-розробці чи ні, якщо ви знайшли спільну мову з клієнтом, то ваша розробка буде успішною. А якщо спільної мови не знайдено, то домогтися загального позитивного результату буде досить складно.
Загалом, як компанія ми активно прагнемо до партнерських проєктів, тому що вони вигідніші для всіх сторін співпраці. З цього погляду аутсорс працює просто чудово. На практиці це виглядає так: ми робимо майбутньому партнеру аутсорс-роботи, і якщо йому все подобається, то ми починаємо вже партнерські проєкти. Фактично, аутсорс - це і перевірка нас, і перевірка нашого партнера. Він дивиться на те, як працюємо ми, а ми дивимося на те, як працює він. Кожен робить для себе висновки, виробляє відповідну схему співпраці. І якщо ми знаходимо багато спільних точок для роботи, то аутсорс-робота стає фундаментом для тривалих приємних і вигідних партнерських відносин.
А як побудована робота самої компанії?
У нас постійно відбуваються внутрішні процеси оптимізації всієї роботи компанії. Є група людей, яка займається цим, але також до цього процесу залучаються всі фахівці компанії. Суть робіт у тому, що ми постійно вивчаємо нові технології та можливість їх застосування в розробці. Постійно ведемо роботи зі стандартизації робочих процесів і покращуємо їх. Розробляємо і застосовуємо власні технологічні рішення. Намагаємося максимально стандартизувати всю нашу діяльність, максимально привести її до спільного знаменника.
Ми приділяємо величезну увагу автоматизації робочих процесів. Це взагалі окрема тема, яку важливо розвивати. Безліч робочих процесів ідентичні, і якщо навчитися грамотно автоматизувати їх, ви заощадите багато часу. Дуже важливо також розуміти всі ці моменти. Тобто грубо кажучи, ви не можете щось автоматизувати, якщо не розумієте, що саме потрібно і можна автоматизувати. Якщо ви бачите ці вузькі місця - ви вже на 50% наблизилися до правильного рішення. Це нескінченний процес, який за тривалістю має дорівнювати часу існування компанії.
Ми постійно ведемо роботи з аналізу нашої діяльності, з виявлення вузьких місць у розробці, в управлінні. Ми змінюємося, підлаштовуємося під сучасні тенденції та вимоги, йдемо від застарілих методологій та інструментів. Якщо ми чітко розуміємо, що потрібні стандартні рішення і вони будуть більш ефективні, то ми дотримуємося їх. А якщо бачимо, що вони не працюють, то ми модернізуємо їх під власні потреби та умови. Навіть у топменеджменту немає зайвого Его у вигляді сліпої прив'язаності до звичних методів роботи. Якщо умови вимагають цього, ми переглядаємо свої принципи і постулати, корпоративні вимоги, змінюючи їх.
Багато хто не розуміє, що сучасний геймдев - це жорсткий бізнес, тому для виживання в ньому необхідно бути дуже гнучкими. А ця потрібна гнучкість досягається тільки шляхом вибудовування всієї роботи оптимальними для вашої компанії шляхами. Тобто ви маєте враховувати всі свої плюси й мінуси, щоб ухвалити остаточне рішення і рухатися в якомусь напрямку. І це досить складно. Багато хто не хоче змінюватися, вони не готові розвиватися, досягаючи певної планки.
Але я думаю, що це не стосується нашої команди, тому що ми підвищуємо навички співробітників, підвищуємо їхню залученість не тільки до власних завдань, а й до завдань, що стоять перед усією компанією. Мені, як керівнику, дуже приємно спостерігати за своєю командою. Я бачу, що кожна людина індивідуально розвивається. Мені подобається аналізувати зростання співробітників, дивитися, як з колишніх джуніорів ростуть фахівці високого рівня. Тепер на багатьох із цих людей зав'язані важливі процеси розробки, вони стали нашим фундаментом. І я гордий своєю командою, яка впродовж тривалого періоду підвищує загальну планку наших проєктів, набирається досвіду і стає ще більш професійною. Ми ростемо разом, і, я сподіваюся, будемо й надалі розвиватися як єдина дружна команда. Загальний рівень вирішуваних нами завдань зростає з року в рік. Ми пережили кілька важливих і складних етапів, криз. А це означає, що загалом вектор розвитку правильний. І я вдячний усій нашій команді, кожен член якої робить свій внесок у загальний успіх.
Важливо, що коли ми починаємо співпрацювати з новими партнерами, найчастіше вони залишаються задоволені якістю виконуваних робіт. Але ж ми працюємо з дуже великими і відомими компаніями. Їхні відгуки - це важливий показник того, що ми працюємо не дарма.
І останнє запитання: який вид діяльності (розробка/сайти/графічний дизайн) найбільш прибутковий для компанії зараз?
Загалом найприбутковішими є аутсорс-розробка і власні проєкти. Але ми намагаємося основний акцент робити саме на власну розробку, тому що розуміємо, що заробіток на аутсорсі - він одномоментний і обмежений. У цій сфері ти заробляєш тут і зараз, а планка цього заробітку завжди фіксована вашими домовленостями із замовником. Що стосується власних проєктів, у них планка заробітку залежить виключно від вас самих і успішності продукту. Тобто потенціал у цій сфері вищий.
Зрозуміло. Дякую за інтерв'ю!