EN
RU
UA

Аутсорсингова розробка в геймдеві: аналіз і підводні камені

Як правильно працювати замовнику і виконавцю в рамках аутосорсингової розробки у своїй фундаментальній праці розібрав COO Bear games Богдан Несвіт.

Сьогодні, коли мова заходить про перспективність того чи іншого виду розробки та потенційного заробітку в геймдеві, найпривабливішою вважається продуктова розробка.

Часто вона передбачає, що в будь-якому разі команда розроблятиме саме власний проєкт. І тут неважливо, як він фінансуватиметься: власними заробленими коштами (якщо компанія вже домоглася успіху), власними ресурсами (інді-розробка) або за чужі гроші (краудфандинг чи інвестиційний проєкт).

Саме ця думка чомусь прийшла увійшла в голову багатьох. Мовляв, розробка власного проекту - це аксіома, яка не піддається жодним сумнівам. Аж надто солодким видається майбутнє при продуктовій розробці.

Водночас не можна не відзначити, що аутсорсинг - це також доволі привабливий напрямок у геймдеві, який цілком може приносити гарний прибуток.

Звісно, у цьому бізнесі також є свої плюси і мінуси. Є речі, що лежать на поверхні, а є підводні камені та проблеми.

У цій статті ми не розглядатимемо основоположні речі, оскільки вони вже давно були описані в численній літературі і на загальнодоступних ресурсах. А ось про підводні камені варто поговорити, оскільки ця тема не тільки дуже об'ємна, а й багатогранна, адже в кожного замовника аутсорсу або аутсорс-розробника є свій унікальний досвід, який цілком може відрізнятися від досвіду колег. І саме тему підводних каменів ми обговоримо сьогодні, нехай і в розрізі особистого досвіду автора та досвіду колег.

Оптимальна аутсорсингова розробка в геймдеві. Очікування.

Якщо говорити коротко, то аутсорсинг передбачає делегування якихось видів робіт іншим розробникам, які не входять до складу компанії, що делегує. І загалом здається, що, проходячи певні етапи такого виду співпраці, ні замовник, ні виконавець не мають жодних проблем. Давайте розглянемо детальніше ці етапи.

1. Наявність грошей і ресурсів

Звісно, не можна почати аутсорс-співробітництво, якщо замовник не може оплатити необхідні роботи (ми не беремо до уваги дрібне партнерство без оплати праці), а у виконавця немає необхідних ресурсів для виконання поставленого завдання.

В ідеальному варіанті у першої сторони достатньо грошей для оплати необхідних робіт, а у другої сторони достатньо ресурсів для того, щоб зробити замовлені роботи. Тобто десь у просторі всесвіту Інтернету мешкають 2 половинки однієї душі, які ще не зустрілися і не об'єдналися в щось світле, чисте, велике.

2. Пошук потенційного партнера

Інтернет великий і величезний, а геймдев прогресує зі швидкістю обертання центрифуги в пральній машині, тому процес пошуку потенційного партнера не викликає жодних труднощів. Виконавець уже має репутацію та ім'я, отже він на слуху в індустрії. Для підстраховки він розмістив інформацію про себе на всіх великих порталах для подібних цілей і має масу позитивних відгуків (ну або хоча б кілька). Замовник же володіє інформацією про всіх потенційних виконавців (шляхом вивчення ринку, через знайомих або шляхом пошуку партнера на тих самих великих порталах), зв'язується з ними.

Тобто для замовника - не проблема знайти собі потенційного виконавця, а величезна кількість замовлень дає змогу виконавцям не переживати, що вони залишаться без діла.

3. Вибір потенційного партнера

Перед вибором партнера потенційний замовник завжди ретельно вивчає кандидатів. І на основі зроблених висновків вибирає собі найбільш підходящого партнера. Природно, процес вибору буде супроводжуватися різними супутніми рухами тіла: від розгляду резюме потенційних виконавців на предмет наявності відповідної кваліфікації та досвіду роботи саме в необхідній замовнику галузі до співбесід у скайпі та виконання тестових завдань. Але загалом, якщо підхід до процесу вибору буде правильним, у замовника не виникне труднощів.

У виконавця ж усе просто: якщо замовник дає вигідні умови, то можна стартувати роботу. Якщо вигідних умов немає, то й обирати такого партнера не можна.

4. Наявність, постановка й обговорення чітко поставленого завдання

Звісно, ще до старту робіт, ви відразу ж маєте позначити майбутні завдання, грамотно сформулювати їх і поставити в роботу. З цим пунктом не повинно виникнути жодних проблем. Замовник дає всю необхідну документацію та інші супутні матеріали, дає чітко поставлене завдання і просить його зробити.

Виконавець приймає матеріали і розуміє фронт потенційних робіт, оцінює терміни, ресурси і бюджет.

5. Обговорення умов роботи

Фінансові умови спільної роботи, як і деякі інші чинники, активно розглядаються партнерами під час обговорення умов співпраці.

Розглянемо ці фактори:

а. Тип співпраці

• Аутсорсинг

Передбачає, що компанія-замовник дає конкретні завдання, а команда всередині компанії-виконавця під керівництвом внутрішнього проєкт-менеджера виконує поставлені завдання і надає заздалегідь обумовлений результат.

• Аутстафінг

Передбачає, що компанія-замовник дає будь-які завдання, а команда всередині компанії-виконавця під керівництвом зовнішнього проєкт-менеджера виконує всі бажані завдання, поставлені зовнішнім керівником, і надає той результат, який хоче бачити зовнішній керівник, навіть якщо бажаний результат буде змінюватися щодня.

б. Обсяг робіт

• Комплексна аутсорс розробка

У цьому випадку компанія-замовник віддає в роботу компанії-виконавцю повний комплекс завдань, пов'язаних із розробкою/підтримкою гри/додатку.

• Часткова аутсорс-розробка

Передбачає розробку окремого комплексу завдань з розробки/підтримки гри/додатку.

в. Умови співпраці

• Чистий ("голий") аутсорсинг

Передбачає, що партнери заздалегідь обговорюють обсяг робіт, фіксовану суму оплати (рейти), період, і працюють згідно з цими домовленостями

• Партнерський аутсорсинг Передбачає, що компанія-виконавець не тільки виконує роботи за фіксовану оплату, а й отримує якийсь додатковий відсоток від прибутку розробленого продукту, або ж відсоток від самого продукту

• Time and matherial аутсорсинг

Передбачає, що оплата йде за фактом часу, витраченого на виконання завдань.

В ідеальному паралельному всесвіті обидва партнери не тільки знають про ці фактори та їхню специфіку, а й раціонально розглядають їх під час обговорення умов співпраці. Вони розглядають взаємні доводи, знаходять точки дотику і запускають виробництво.

6. Узгодження формату роботи

Формат спільної роботи і здачі-приймання проміжного і кінцевого результату - це неймовірно важливий момент, який необхідно узгодити і замовнику, і виконавцю. Виробивши правила спільної роботи, партнери зможуть діяти максимально точно і надавати саме той результат, на який очікує друга сторона. Крім того, знання стандартних схем співпраці допомагає уникнути зайвої роботи (змін, переробок, фіксів), і, як наслідок, допомагає заощадити гроші.

Звісно, ми припускаємо, що обидва партнери вже давно не на першому курсі ПТУ під назвою "Геймдев", тому не тільки знають усю теорію, а й успішно застосовують її на практиці, а також мають великий досвід у співпраці подібного роду.

7. Підписання договорів і старт робіт

Щойно досягається попередня домовленість, у справу вступають юристи. Процес підписання договорів може бути різним, але за належної підготовки та максимально коректного підходу він не займає багато часу. Замовник або виконавець кидають один одному стандартний договір, він підписується і стартує безпосередньо робочий процес.

8. Робочий процес

У чистому і світлому, але паралельному всесвіті, побудований і налагоджений вами робочий процес буде протікати ідеально, або близько до ідеальності. Ви отримаєте повне ТЗ та інші матеріали (від результатів гри до результатів ресурсів, всю документацію), віддасте весь цей скарб своєму PM-у, який запустить процес розробки.

Сама розробка відбуватиметься за раніше визначеними правилами, фіксів буде мінімум, а підводні камені виявляться камінчиками, але не рифами. Між замовником і виконавцем буде цілковита гармонія, вони стануть повноцінними партнерами, розумітимуть одне одного та правильно оцінюватимуть перебіг робіт і ухвалюватимуть фахові виважені рішення щодо всіх вузьких місць.

9. Підбиття підсумків роботи та отримання результату

На фінішній прямій, природно, кожна зі сторін отримає саме той результат, на який вона розраховувала. У замовника буде бажаний продукт (або його частина), на якому можна заробити цілий статок, а у розробника буде чистий прибуток у вигляді суми, отриманої за розробку. А можливо ще й відсоток від прибутку, а також новий надійний бізнес-партнер, з яким можна буде запускати наступні спільні проєкти і нарощувати обороти.

Оптимальна аутсорсингова розробка в геймдеві. Реальність.

Будь-яка аутсорсинг розробка - це сукупність взаємодій між замовником і клієнтом, і вона буде успішною тільки в тому разі, якщо ця взаємодія є обопільною, професійною та взаємовигідною для обох сторін. І у всій цій гармонії є одна проблема: і замовнику, і виконавцю необхідні максимально прийнятні умови для співпраці. Але, як показує практика, у багатьох ситуаціях поняття "взаємовигідні умови" може відрізнятися. Тобто, фактично, дуже часто бажання, запити, апетити і погляди замовника і виконавця не збігаються, або взагалі прямо протилежні.

Якщо замовник має достатню кількість грошей і готовий на невеликі поступки, а апетити виконавця адекватні - проблем не виникне. А ось коли баланс не знайдено, починається все найцікавіше ...

1. Наявність грошей і ресурсів

Як ми вже говорили вище, в ідеальній ситуації в потенційного клієнта є достатній бюджет на розробку, а в замовника вистачає ресурсів для неї. Однак у нашому загрузлому в розпусті та брехні світі нічого ідеального немає, тому перші проблеми починаються вже на цій стадії.

Замовник і наявність грошей

На мій особистий превеликий жаль, у потенційних і реальних замовників необмежений бюджет буває далеко не завжди. Якщо не сказати, що надзвичайно рідко. І навіть великий бюджет - це рідкість.

Будь-який замовник - це бізнесмен, а бізнесмен намагається заощадити навіть тоді, коли йому не обов'язково економити. Така вже природа цієї діяльності. Але варто зазначити, що чи то через дешевизну цін на СНД-ресурси та вищий рівень життя в США\Європі, чи то через інший менталітет, чи то через іншу ментальність, зарубіжні партнери лояльніше ставляться до цього питання й розуміють, що за якість\швидкість\зацікавленість завжди треба платити, до того ж платити добре. А ось на території СНД найчастіше заведено спочатку торгуватися N днів (причому не дуже важливо, чи є в цьому сенс, чи це робиться просто для задоволення), потім спробувати максимально опустити планку ціни, а потім вже знизитися до взаємовигідних умов.

Виконавець і наявність ресурсів

У виконавця, як не дивно, теж є проблеми, які сконцентровані в такому пункті як "наявність ресурсів".

Зазвичай велика компанія-виконавець не сидить і не чекає, коли на неї звалиться манна небесна у вигляді вигідного аутсорс-замовлення. Навпаки, робота вже набрана, вона кипить, проєкти "пиляються".

Одночасно з цим, природно, постійно ведеться процес пошуку потенційних партнерів, sales-менеджери не дрімають. Але, увага, це не означає, що якась частина команди сидить без діла.

Аутсорс-замовлення специфічні тим, що вони, як податкова поліція, приходять несподівано. І в цей момент необхідно грамотно розподілити ресурси. Якісь роботи доводиться відкладати, якісь зовсім зупиняти. Часто допомагає декомпозиція одного великого завдання на більш дрібні, що дає змогу залучати ресурси саме на тих етапах розроблення і завданнях, у яких вони необхідні. Іншими словами, необхідно грамотно спланувати не тільки роботу за проєктом, а й роботу компанії загалом.

Як обійти підводні камені

Просто. Замовнику потрібно розуміти, що нормальна розробка не коштуватиме дешевше за середньоринкову вартість цих робіт. І потрібно бути готовим витратити ці гроші. Виконавцю достатньо розуміти, що він зможе виконати свої зобов'язання і отримати хороший відгук, а не удар по репутації.

2. Пошук потенційного партнера

У пошуку потенційного партнера також є безліч проблем, причому в кожного вони свої.

Звісно, до уваги беруться ті випадки, коли необхідно налагодити якесь масштабне виробництво (цілий проєкт, серія проєктів), або хоча б віддати "на сторону" якийсь напрямок робіт (арт, девелопмент, геймдизайн). Про дрібні роботи ми не говоримо, оскільки знайти парочку фрілансерів - це не така вже й глобальна проблема.

Проблеми пошуку в замовника

Проблема замовника в тому, що, незважаючи на величезну динаміку розвитку ринку геймдева, знайти хорошого аутсорс-виконавця в СНД доволі важко, тому що:

• Дрібних команд багато, але вони не викликають довіри. Досить кинути оголошення на тематичних інтернет-ресурсах або заклик у соціальних мережах серед друзів зі сфери геймдеву, як вам одразу ж напишуть відповідь. Але чи можна вважати такий пошук успішним?

• Великі компанії знайти складніше. Точніше, проблема не в тому, щоб просто знайти якусь велику компанію. Проблема знайти таку, про яку б тобі хтось із довірених осіб дав позитивний відгук, і щоб у ній були потрібні фахівці, а ще щоб були вільні ресурси, так, ще хотілося б, щоб був досвід потрібних скілів і щоб ціна відповідала якості. Загалом, це нагадує список вимог чоловіка до жінки, або навпаки.

• Дуже великі компанії знайти дуже складно. Складно не тому, що вони не можуть щось зробити, а тому, що у них рідко бувають вільні ресурси, а працювати вони вважають за краще тільки з дуже багатими та іменитими клієнтами.

У підсумку, коли замовник визначається зі списком критеріїв пошуку, виявляється, що під цей список не потрапляє ніхто. І доводиться або шукати довше і ретельніше, витрачати час і "шерстити" всю індустрію, або урізати список своїх критеріїв.

Проблеми пошуку у виконавця

Перед потенційним виконавцем стоять інші проблеми щодо пошуку.

• Дрібні аутсорсери стикаються з боротьбою за замовлення. Їм доведеться шукати замовлення самостійно, буквально вибивати їх. Для цього бажано їздити на конференції, заводити друзів і знайомства, мати щось у портфоліо. Для цього потрібно починати з малих робіт, ставити нижчі ціни. Уміти налагодити контакти, привернути до себе і домогтися замовлення. Поступово нарощувати відгуки та зв'язки. Рости і розвиватися.

• У великих аутсорс-компаній життя не набагато легше. У них є вже стабільні перевірені партнери, є замовлення, є ім'я, є реклама. До них звертаються, з ними хочуть працювати, але у відповідь вони шукають вигідних умов, їм мало працювати заради роботи і дрібного прибутку. А це бажання потребує партнера, який може дати бажане. А таких небагато.

• Дуже великі компанії шукають не тільки дуже вигідних умов. Їм важливе й ім'я партнера, бо вони хочуть не просто працювати з кимось, а підживлювати свій авторитет. А таких замовників ще менше.

Очевидно, що для обох сторін необхідно виконати солідний стек робіт у процесі пошуку відповідного партнера.

Як обійти підводні камені

Замовнику потрібно скласти критерії для пошуку і шукати партнера, який максимально близько підходить під ці критерії. І розуміти, що якщо не виходить знайти відповідного партнера на 100%, то переглядайте критерії вибору.

А для виконавця все просто: шукайте того, хто готовий не просто платити, а бути повноцінним партнером.

3. Вибір потенційного партнера

Парадокс і абсурдність ситуації в тому, що, начебто, обидва потенційні партнери вже знайшли один одного і перебувають за крок від вибору. Але в якийсь момент виявляється, що в кожного з них свій список вимог один до одного, своя позиція щодо цих вимог, свої погляди на ідеального партнера. У підсумку обидві сторони намагаються зістикуватися, але не стикуються разом, тому що хтось когось у чомусь не влаштовує. І не вибирають один одного. І повертаються на другий етап (пошук партнера). Це схоже на стару добру програму "Кохання з першого погляду", де хлопці й дівчата дивляться одне на одного, підморгують, посміхаються, начебто все добре, а потім починається процес вибору. І тут ціла Санта-Барбара: Петя вибрав Маргариту, Маргарита вибрала Якова, його ж вибрала Алла, а сам Яків вибрав Афанасія.

Проблеми вибору в замовника

Основна проблема вибору потенційного партнера полягає в тому, що відповідних партнерів дуже мало. А критеріїв визначення відповідного партнера занадто багато. По суті, будь-якому замовнику потрібна команда, здатна виконати певний стек завдань.

Але в роботі з командами різних типів є свої особливості. Давайте розглянемо їх:

• Дрібні команди зустрічаються найчастіше і вони найактивніші. Однак такі команди рідко дорожать своєю репутацією, а договори в СНД не є гарантією хорошого результату. Так, їм можна заплатити в рази менше, але це ризики, а бізнес не любить ризиків. До того ж, хто вам дасть гарантію, що дрібний аутсорсер видасть якісний результат? Якби він мав досвід і успіхи, то напевно був би не таким дрібним і не брав би дешево за свою роботу.

• Великі компанії беруть більше грошей, що не завжди прийнятно. Але при цьому мають репутацію, як і відгуки про свою роботу. Це дає змогу суттєво зменшити ризики під час вибору партнера. До того ж наявність великого портфоліо, імені, репутації та позитивних відгуків дає змогу сподіватися, що ця команда зробить свою роботу і швидше, і якісніше. Але, як уже було сказано, вони шукають досить вигідні умови для себе й активно розглядають партнерську розробку/

• Дуже великих та іменитих компаній дуже мало. Зазвичай це справді професіонали, які працюють із партнерами по всьому світу, включно з дуже відомими студіями. Вони мають і репутацію, і кваліфікованих фахівців, і ім'я. Але беруть за свою роботу дуже великі суми, принаймні, згідно з мірками СНД геймдев індустрії. До того ж, найчастіше, вони працюють не тільки за прибуток, а й за відсоток від прибутку або продукту. Або, якщо їм його не дають, ще більше завищують ціни на розробку.

Крім фінансового питання складність і в тому, що необхідно вибрати виконавців під конкретне завдання. А завдання завжди специфічні. Тобто, якщо говорити на конкретному прикладі, ви можете шукати:

• Звичайного юніті-розробника;

• Розробника юніті, але і з досвідом "нативної" розробки;

• Розробника юніті, але з досвідом нативної розробки і з досвідом у клієнт-серверних додатках.

Що специфічніше і складніше завдання, що більші запити виконавця (бо кількість відповідних виконавців менша, конкуренція менша), то відповідно вища ціна. Але ж накладаються й інші бажані умови, які виставляє замовник. У підсумку все це призводить до того, що він хоче отримати золоту середину у вигляді співвідношення ціна\якість\швидкість\досвід\знання (причому найчастіше саме в такому порядку).

Ось такий "короткий" список вимог для кандидата. Під ці критерії підходять кандидати, але під час вибору виникають проблеми.

Проблеми вибору у виконавця

У виконавця інший головний біль. Потенційному виконавцю легше, тому що здебільшого обирає не він, а його. Йому достатньо гарантувати собі вигідні умови роботи і розуміти, що він у змозі гарантувати у відповідь необхідний результат.

Однак є інша проблема. Для виконавця важливий професіоналізм замовника, бо крім того, щоб узяти на себе зобов'язання, їх потрібно ще й виконати. І не секрет, що в процесі розробки доведеться вирішувати безліч проблем. Тому важливо, щоб партнер був професіоналом і міг чітко сказати, що він хоче бачити, задати вектор робіт і допомогти розв'язати можливі проблеми, або, щоб з боку клієнта була відповідальна за це людина.

І парадокс долі в тому, що часто доводиться обирати між вигідними фінансовими умовами та адекватністю замовника.

Загалом обом сторонам не можна забувати, що в процесі вибору їм доведеться витрачати час на листи, розмови, співбесіди, складання (якщо виконавець - новачок) і вивчення резюме, обговорення, дзвінки, зустрічі. Іноді відрядження. Це витрати, які лягають на плечі кожного з потенційних партнерів. І в 90% випадків це не окупні витрати.

Як обійти підводні камені

Якщо після довгих метань туди-сюди і зважувань усіх "за" і "проти" у вас до кінця є сумніви у виборі партнера, але шкода витраченого часу, постарайтеся почати з малого. Зробіть разом якийсь дрібний проект або невелику роботу. Спрацюйтеся, пізнайте одне одного. Зрозумійте, наскільки приємний і зручний у роботі ваш партнер. І після цього приймайте більш глобальні рішення.

4. Наявність, постановка та обговорення чітко поставленого завдання

Для всіх розробників не секрет, що для того, щоб виконати роботу якісно, необхідно отримати максимальну кількість необхідних стартових матеріалів, які є важливими для вирішення завдань.

У СНД багато замовників думають, що якщо вони платять гроші, то виконавець має сам розв'язувати всі проблеми і доставляти замовнику мінімальну кількість проблем.

Ставлення часто таке: "Я плачу, ви погодилися, тож робіть свою роботу, не ставте запитань і не створюйте мені проблем".

Однак це докорінно хибне твердження, оскільки аусорс розробка - це, по суті, партнерські стосунки, в яких обидві сторони мають прагнути до максимального результату. І кожна зі сторін бере на себе обов'язки, які має виконувати.

Це не означає, що виконавець може щодня писати десяток дурних запитань і перекладати якісь роботи на замовника. Але це означає, що буде потрібна необхідна дозована увага замовника до свого дітища.

Іноземні партнери чудово розуміють це, тому з ними завжди приємно працювати. Вони приділяють величезну увагу документації, обговоренням, нарадам, аналізу. Вони розуміють, що тільки така загальна копітка робота дає змогу домогтися максимуму. У них це аксіома.

У СНД же, на жаль, такий підхід зустрічається не завжди. Однак радує, що багато партнерів виявляють розуміння і працюють професійно.

В ідеальному світі вся документація та інші необхідні умови присутні. І в такій ситуації виконавцю потрібно тільки підстрибнути в кріслі, закричати від щастя і професійно зробити свою роботу.

У реальному світі, дай Боже, щоб було хоч щось конкретне, від чого можна було б відштовхнутися. Це дасть змогу провести аналіз, продумати план розробки, хоча б приблизно попередньо розрахувати і необхідний бюджет.

Але особисто я б не радив розраховувати на такий джек-пот. Зазвичай усе відбувається рівно навпаки. У замовника є тухлий концепт-документик на 3 сторінки 18 жирним шрифтом Times New Roman, де основне місце займає посилання на гру-референс і фраза "Я хочу таке-ж, але з перламутровими ґудзиками" і масивний документ із вимогами до майбутньої гри. Або є вихідні коди поточної гри без документації і вам потрібно проаналізувати їх, розібратися у всіх милицях, а потім зрозуміти, як портувати весь цей "набір Щасливчика" з умовного Flash в умовний WebGL.

Проблема в тому, що замовник упевнений, що цього достатньо для адекватної оцінки та запуску робіт. Виконавцю ж завжди мало. Навіть якщо йому видадуть 95% потрібної інформації, він однаково захоче отримати 100% і буде в глибині душі сваритися, що йому не дають повну документацію. Іноді саме це в підсумку стає каменем спотикання.

Як обійти підводні камені

У таких ситуаціях рекомендується також починати з малого. Немає документації - виділіть людину, яка може написати її за побажаннями замовника. Напишіть (звісно, за оплату) і на основі написаного проведіть всі інші попередні роботи.

Є вихідні коди - домовляйтеся, саджайте когось розбиратися в них, робіть аналіз і шукайте виходи із ситуації. Результат у будь-якому разі залежить від обох сторін, і якщо вони зацікавлені у співпраці, то вихід є завжди.

Навіть якщо за підсумками проведеної роботи ви не домовитеся, все одно обидві сторони залишаться у вигідному становищі. У замовника буде вже готова документація (або стартовий аналіз результатів), завдяки яким він зможе чітко сформувати свої вимоги, знайти іншого виконавця і говорити з ним уже більш конкретно. А у виконавця залишиться оплата за його працю. І нехай прибуток буде мінімальним або його не буде взагалі, але це ціна, яку доводиться платити за пошук партнера.

5. Обговорення умов роботи

Вище було описано можливі види співпраці, але не обговорено, в яких ситуаціях актуально їх застосовувати і які підводні камені

а. У яких ситуаціях застосовуються ті чи інші типи співпраці:

• Аутсорсинг

Раціональність роботи за цією моделлю обґрунтована, якщо у замовника немає власного якісного менеджменту, або віддалений менеджмент працює неефективно.

• Аутстафінг

Раціональність роботи за цією моделлю обґрунтована, якщо у замовника є менеджер-професіонал, або є потреба самостійно управляти ресурсами.

Підводний камінь у тому, що замовник може шукати аутстафф-команду, а виконавець, побоюючись, що його людей можуть схантити, не бажає працювати за цією схемою. Або під час спілкування замовника і колективу будуть допущені промахи (грубість, неправильні відповіді тощо).

б. Визначення раціонального обсягу аутсорс розробки:

• Комплексне аутсорс розроблення

Раціональна, якщо у компанії-замовника немає жодної можливості/ресурсів зробити розробку самостійно, або вона може взяти на свій бік мінімальний обсяг робіт. У таких випадках простіше все відразу віддати "на сторону". Також західні компанії часто розглядають саме цей підхід, оскільки розробка на інших територіях дешевша.

• Часткове аутсорс-розроблення

Раціональна, якщо компанії-замовнику потрібні тільки окремі види робіт (у зв'язку з відсутністю власних фахівців, або у зв'язку з масштабуванням робіт).

Особливість цього пункту в тому, що іноземні партнери часто вважають за краще повністю передати всі роботи (а іноді й інфраструктуру) на стороннього партнера-компанію. Річ у тім, що в західній культурі та західному менталітеті велику і вагому роль відіграють репутація та юриспруденція. Для європейців і американців підписані договори є непорушною гарантією партнерства, закріпленого на папері.

У СНД же менталітет людей такий, що кожен намагається "кинути" іншого. Договори, суди тощо не працюють, тому що договори укладаються на офшорні компанії, судитися з якими практично марно. Іноді, якщо йдеться про великі гроші, не звертають уваги навіть на репутацію.

Тому в СНД не довіряють цілі віхи виробництва, а намагаються віддати "на сторону" невеликий стек робіт, або поодинокі проєкти. Дуже рідко справа доходить до повноцінного партнерства, про яке можна говорити в розрізі прикладу західних колег.

в. На яких умовах раціонально працювати в тій чи іншій ситуації:

• Чистий ("голий") аутсорсинг

На таких умовах раціонально працювати, якщо обсяг передбачуваних робіт невеликий, тому компанія-замовник не готова оплачувати роботи і давати відсоток від прибутку проєкту.

• Партнерський аутсорсинг

Раціональність моделі обумовлюється тим, що компанія-виконавець робить великий або весь обсяг робіт, використовуючи мінімум чужих ресурсів. У подібних випадках необхідно, щоб вона була максимально зацікавлена в кінцевому результаті, оскільки саме від неї залежить підсумок розробки.

• Time and matherial аутсорсинг

Раціональний, якщо важко передбачити терміни виконання завдання, або є чинники, які можуть істотно змінити терміни розробки в той чи інший бік.

А ось цей пункт таїть у собі безліч підводних каменів. Протиріччя в тому, що замовнику вигідно працювати виключно на умовах чистого аутсорсингу. А ось виконавцю потрібно будь-що-будь спробувати увійти в партнерські відносини, ну або в крайньому разі піти шляхом "Time and matherial" аутсорсингової розробки, оскільки вона вигідніша. І це суттєвий привід для тривалих переговорів.

Як обійти підводні камені

Якщо підходити до питання раціонально, то вихід є. Основний фактор, який необхідно враховувати - це обсяг робіт, відданих на аутсорс. Якщо він невеликий, то розмова про партнерство закривається сама собою. Якщо ж це повноцінна гра або група ігор, тобто обсяг робіт досить великий - умови співпраці можна і потрібно обговорювати.

Замовнику, звичайно ж, не хочеться віддавати відсоток від потенційного прибутку. Але при цьому він повинен розуміти, що немає кращої мотивації для партнера, ніж хороший прибуток. У нашому менталітеті не дарма є такі поняття, як "будувати для когось" і "будувати для себе". Якщо виконавець зацікавлений у прибутку і розуміє, що отримуватиме його й надалі, він працюватиме в 100 разів старанніше. І питати з нього можна буде жорсткіше.

Однак це зовсім не означає, що якщо йде робота за схемою "голого" аутсорсу, то все буде робитися абияк. У жодному разі! І я хочу це підкреслити! Я суворо переконаний, що професіонал високого рівня має робити якісно свою роботу за будь-яких умов, якщо він узявся за неї і дав зобов'язання! Але це не говорить про те, що буде марно підняти мотивацію виконавця на ще вищий рівень.

Водночас не завжди замовник може гарантувати настільки вигідні умови. Обставини різні, вони настільки специфічні й унікальні, що не можна описати все це словами.

Але факт в одному: для спільної роботи все одно потрібно знайти точки дотику й обопільно піти на якісь поступки. Якщо обидва партнери обговорять ці поступки і зроблять по кроку назустріч - результат буде досягнуто. А якщо хтось буде тиснути або поставить жорсткі умови, то будьте готові до того, що другий партнер просто не прийме це і вийде з діалогу.

6. Обговорення формату роботи

Як ми вже говорили, формат спільної роботи і здачі-приймання проміжного і кінцевого результату - це ще один дуже важливий момент.

Замовник здебільшого основну увагу приділяє кінцевому результату і відповідності своїх очікувань отриманим від розробника планам, тому формату роботи приділяється мінімум часу.

Виконавцю ж найбільш важливі періоди суми оплати, тому основна увага сконцентрована в цьому напрямку. Ну і, природно, у напрямку майбутнього пласта робіт і його аналізу.

У підсумку, як не парадоксально, формат роботи дуже важливий для всіх, але дуже часто про нього забувають. Чому він такий необхідний, запитаєте ви? Тому, що якщо ви заздалегідь не обговорите цей пункт і не виробите прийнятний для обох сторін підхід до співпраці, вся розробка буде супроводжуватися суцільними проблемами.

Візьмемо конкретний приклад: компанія А замовила у компанії Б концепт машини. Почалася робота. На етапі концепту машини коментарі давав арт-директор компанії А. Потім він поїхав у відпустку на 5 днів, а замість нього писав коментарі арт-лід компанії А. У підсумку через тиждень арт-директор приїжджає, концепт у стадії фіналізації, а він докорінно не згоден із внесеними за цей тиждень правками. У підсумку починається переробка авто за новими коментарями, які протилежні попереднім.

Що ми маємо:

• Компанія А не отримує вчасно результат

• Компанія А зазнає збитків через викинуту роботу

• Компанія Б починає відставати від виставлених термінів на реалізацію

• Незадоволені обидві сторони

А от якби обидві компанії від початку виробили формат роботи і на час відсутності арт-директора переключилися б на інші роботи, які не потребують його коментарів, усього цього б не сталося. І подібні ситуації зустрічаються часто-густо.

Цікаво також, що в переважній більшості випадків замовник ніколи не бачить своєї провини в подібних ситуаціях. І виходить щось із розряду: "У чужому оці смітинка видна, а у своєму колоди не помітно". Він завжди впевнений, що це вина виконавця, що це саме він не прочитав думки, не вгадав бажань, непрофесійно підійшов до своїх обов'язків. Чомусь багато замовників або взагалі відкидають формати співпраці, або мають якесь особливе уявлення про формат. І, звісно ж, тільки воно правильне і має право на життя.

У підсумку рано чи пізно починається з'ясування стосунків. Але воно ні до чого доброго не призводить. Ніколи. Причому для обох сторін. Воно дуже часто призводить лише до розриву стосунків. Як не дивно, це один із найчастіших чинників припинення співпраці. І це дуже прикро, що два колись тісні партнери розходяться дорогами через такі дрібниці та спільні непорозуміння.

Як обійти підводні камені

Рішення цієї проблеми лежить на поверхні: обговорюйте формат роботи на березі, до старту робіт. Звісно, це не врятує вас від усіх подібних ситуацій, тому що жоден документ не може врахувати всіх тонкощів, а серед співробітників вашої компанії навряд чи числиться переможець Битви Екстрасенсів. Однак це дасть змогу розглядати конкретні ситуації і чітко розуміти, з чиєї вини сталося нестикування. І якщо буде це чітке розуміння, то відповідальна сторона візьме на себе ризики за невірно ухвалене рішення і ні в кого не буде невдоволення на адресу партнера. Можна буде звинувачувати тільки себе.

7. Підписання договорів і старт робіт

На практиці етапи підписання договорів і запуску робіт відбуваються швидко, тільки якщо проводитимуться якісь невеликі роботи, або якщо між партнерами хороші стосунки, які не змушують вичитувати кожну букву договору. Хоча і в останньому випадку юридичним відділам рекомендується приділити цьому питанню максимум уваги. Життя непередбачуване і, на жаль, у наших реаліях занадто часто сьогоднішній хороший партнер завтра стає недругом або навіть ворогом.

Тому, якщо передбачається велика співпраця, то вичитування договорів, внесені корективи, обговорення і спірні моменти - це нудні, сумні, але неминучі процедури.

Якщо намічається дуже велика співпраця, то весь цей процес може тривати до того моменту, поки на обох партнерів не зійде благословення Господнє, і всі питання не будуть закриті.

Як обійти підводні камені

На жаль, ніяк. Як уже було сказано, це неминучий процес. Питання тільки в його тривалості та лояльності обох сторін до цього процесу.

А що ще гірше, можна констатувати, що на території СНД, як уже писали вище, всі підписані договори все одно можуть не спрацювати. Ба більше, у переважної більшості банально немає можливості судитися. Хіба що тільки якщо не йдеться про компанії великого масштабу, в яких штат юридичного відділу більший за штат середньостатистичної СНД-компанії, а бюджет дорівнює бюджету якоїсь дрібної держави.

У форматі СНД геймдева вагомішу роль відіграють репутаційні ризики, адже в разі відвертого обману одна з компаній може здійняти галас і неабияк підмочити репутацію свого колишнього партнера. Але, якщо йдеться про кругленьку суму, то іноді не рятує і це.

Єдина деталь: прискорити цей процес може наявність у виконавця якісного шаблону для договору, який би максимально охоплював спектр спірних питань і максимально описував би їх.

8. Робочий процес

І ось, коли всі формальності нарешті залагоджено, починається процес розробки. І не думайте, що хоча б тут не буде проблем. Розробка в геймдеві - це взагалі окремий всесвіт. Писати про його підводні камені та методи їх подолання можна вічно. Тут кожен може написати власну історію, а потім з відтінком смутку і ледь помітною ноткою страждання розповідати її бізнес-партнерам. Тому будуть озвучені лише основні моменти, які зустрічалися на особистому досвіді та досвіді колег.

Замовники мають бути готові до того, що:

• Навіть незважаючи на всі попередні роботи і ретельно переглянуті плани, розробка може піти не в тому руслі, якщо в неї вносити корективи;

• Потрібно дотримуватися не тих методологій розроблення, які вам симпатичні, а тих, які найбільш ефективні в ситуації, що склалася;

• Необхідно намагатися отримати найвищу якість, але при цьому розуміти, що є так звана "достатня якість", і саме вона є порогом, переступати який немає сенсу. Часу на доопрацювання витратите багато, а виграєте не багато, ще й збільшите свої витрати;

• Постійний тиск з питань якості та термінів загрожує локальними перемогами, але на довгостроковій дистанції призведе до незмінного відкату;

• Потрібно буде виділяти час і можливо навіть ресурси своєму дітищу.

Розробники повинні розуміти, що:

• Дуже велика відповідальність лежить на проєкт-менеджері, який зобов'язаний контролювати не тільки розробку, а й побажання замовника. Пояснюючи йому, що будь-які зміни і корективи ведуть до змін у планах і термінах;

• Розробка не буває ідеальною, але вона має здійснюватися згідно з відповідними методологіями управління проєктами, що дасть змогу досягати необхідної якості та ефективності;

• На всіх етапах замовник лізтиме в процес розробки і намагатиметься побудувати його не так, як правильно, а так, як вигідно йому;

Вас завжди будуть підганяти за термінами і вимагати максимальної якості, і цей тиск потрібно вміти витримувати.

Як обійти підводні камені

У всьому процесі розробки головна запорука успіху - це максимально прозорі та максимально партнерські відносини. У всіх сенсах цієї фрази. У замовника і виконавця має бути спільне розуміння, що проблеми в будь-якому разі будуть, але в їхньому розв'язанні, як і в остаточному результаті, зацікавлені обидві сторони, тому всі проблеми потрібно розв'язувати спільно. Пам'ятайте, що як би пафосно це не звучало, ви - одна команда.

І ви або домовитеся, або спільно провалите проєкт.

9. Підбиття підсумків роботи та отримання результату

У самому кінці, на етапі підбиття підсумків, може скластися всього дві ситуації, тому необхідно розглядати їх автономно.

а. Зроблена робота успішна

У цьому разі критерії успіху можуть бути різними, оскільки успішність залежить від типу поставлених завдань. Однак у будь-якому разі, якими б не були роботи, у кожного з партнерів є свої ризики.

Ризики замовника

По суті, у замовника всього пара критеріїв ризику:

• Отримання готової роботи на руки

Це дрібний ризик, тому що в дуже-дуже рідкісних ситуаціях ви не заберете у виконавця свої напрацювання, тому що в 99% випадків оплата йде за фактом робіт.

• Використання напрацювань, що належать замовнику

Дуже великий ризик у тому, що є недобросовісні виконавці, які після закінчення робіт можуть використовувати код (арт, геймдизайн, не важливо) замовника для створення клонів або, наприклад, показувати зроблений вам концепт-арт нового проєкту вашим же конкурентам як приклад своїх робіт. Або взагалі за допомогою цих напрацювань шукатимуть нових клієнтів і пропонуватимуть зробити на їхній основі дешевші ігри-конкуренти. Звісно, це абсолютно неприпустимо і суперечить усім принципам чесності та професіоналізму, але в наш час це мало кого зупиняє. Виховання вже не те і у багатьох пропало розуміння честі у веденні бізнесу.

Нормальні аутсорс компанії поводяться інакше: вони кажуть, що мають досвід роботи з подібними проєктами, але голий код вони ніколи не використовують, якщо тільки він не є їхнім власним напрацюванням, зробленим своїми силами.

Ризики виконавця

Як зазвичай, у виконавця свої проблеми, відмінні від проблем замовника

• Отримання на руки оплати

Як ви розумієте, розробнику потрібно отримати оплату за свою роботу. Якщо це "голий" аутсорс, то тут усе простіше. Ви віддали матеріали, отримали оплату і розійшлися.

• Отримання інших видів прибутку

А ось якщо крім першого пункту є і пункт про відсоток з прибутку, то можуть початися проблеми. Багатьох недобросовісних замовників, побачивши великий прибуток, починає відвідувати думка, мовляв, "Навіщо мені платити їм, якщо це мій проєкт?". Те, що цей проєкт зробили саме ці люди, різко забувається. І тоді починаються закулісні танці з бубном:

1. У рахунок витрат замовника на проект починають вписуватися абсолютно незрозумілі або неадекватні витрати, від витрат на прибиральницю в його офісі до витрат на дівчат легкої поведінки в сауні для директора. І, природно, всі ці нібито "витрати" віднімаються із загального чистого прибутку;

2. іноді і зовсім не виплачується прибуток, якщо справи велися з дрібною аутсорс-компанією, яка не може подати в суд або підняти галас в індустрії;

3. Хитрі операції переведення в готівку і переказу грошей, унаслідок яких на валютних операціях "з'їдається" левова частка прибутку розробника;

4. Інші схеми.

Як обійти підводні камені

У першому пункті для обох сторін найпростіший варіант - поступове припинення співпраці та послідовність у питаннях оплат і віддачі результату. Тобто схема приблизно така: віддали частину - отримали оплату. Віддали ще частину - отримали ще частину оплати. І йти такими ітераціями до фінішної прямої. Ну і, звісно, щоб така схема не виявилася сюрпризом, питання приймання-оплати робіт обговорюйте заздалегідь, до старту співпраці, а не наприкінці.

У другому пункті обидві сторони врятують грамотні укладені договори, які враховують ці дрібниці, і наявність репутаційних ризиків. Потрібно розуміти, що якщо може здійнятися галас, невигідний обом компаніям, то простіше знайти точки дотику і розійтися мирно, ніж воювати.

Але загалом зрозуміло, що якщо роботи успішні, то навряд чи у партнерів будуть претензії один до одного.

б. Зроблена робота неуспішна

Якщо зроблена робота неуспішна, то тут зовсім інші ризики для обох сторін.

Але, природно, неуспішність - це таке ж розмите поняття, як і успішність, тому вона також залежить від ситуації.

Ризики замовника і виконавця

Як не парадоксально, але ризики замовника і виконавця в разі неуспішності робіт - це чи не єдиний пункт, де інтереси сторін збігаються.

• Витрачений час

Обидва партнери даремно витратили свій час (замовник не отримав вчасно продукт, виконавець робив-робив, але даремно витратив час, тому що за цей час не отримав прибуток);

• Витрачені гроші

Обидва партнери даремно витратили свої гроші (замовник даремно оплачував якісь роботи, а виконавець не отримав прибуток);

• Припинення партнерства

Обидва партнери більше не працюватимуть один з одним. Замовнику доведеться шукати нового виконавця і платити йому, а виконавцю доведеться оплачувати простій у роботі, тому що нове замовлення потрібно ще знайти.

Як обійти підводні камені

Очевидно, що якщо обом сторонам невигідна неуспішна співпраця, то кров з носу потрібно зробити її успішною. І тут є всього одне золоте правило, яке допоможе врятувати становище.

Насправді не так важливо, як ви працюєте, оскільки головне, щоб клієнт залишався завжди задоволений.

Якщо він задоволений і його влаштовує результат - це вже перемога. А методи і шляхи її досягнення - це всього лише методи і шляхи. Зробіть роботу так, щоб залишалися задоволені обидві сторони, і тоді на вас чекає успіх.

Переваги та недоліки аутсорсингової розробки

Насамкінець, давайте розглянемо загальні переваги та недоліки аутсорсингової розробки для обох сторін.

Переваги для замовника

• Ресурси будь-якого рівня

На ринку є безліч компаній і людей, які здатні робити завдання будь-якого рівня, тому сьогодні в замовника не стоїть питання про те, що він не може знайти до себе в компанію фахівця необхідного рівня з необхідними навичками та досвідом.

• Швидке розширення ресурсів

Великі аутсорс компанії можуть забезпечити замовників будь-якою кількістю персоналу, і в них зникає проблема у швидкому наймі співробітників для проєктів.

Немає повної відповідальності за аутсорс персонал

Плюс у тому, що замовнику не важливо, чи йде людина, чи вона захворіла, чи в неї впала мотивація і працює вона дуже погано. Нормальна аутсорс компанія-виконавець покриває всі ці ризики. Але є інша відповідальність: якщо замовник почне "розбігатися", то, хоч би якою адекватною була компанія-виконавець, проєкт все одно може постраждати. Причому досить сильно, оскільки люди забирають із собою знання та експертизу. Тому в інтересах замовника, щонайменше, не демотивувати своїх хлопців, і своєчасно переглядати рейти

• Відсутність постійних витрат

Суть у тому, що якщо у замовника проєкт неуспішний, то не потрібно когось звільняти або платити людям простої. Він просто зупиняє аутсорс роботи. Однак і тут варто доповнити, що в багатьох компаніях і на багатьох проєктах є контракти, в яких прописуються і термін найму команди, і штрафні санкції за зміни цих термінів, і навіть відпустки\хворобничі. Також замовник продовжує платити за всю команду, навіть якщо завантаження зараз є тільки на 50%. У цій ситуації все залежить від домовленостей.

У підсумку схема аутсорсингу ідеальна, якщо ви хочете зробити проєкт і в разі його невдачі більше не продовжувати роботи. Ви взяли людей, спробували щось зробити.

Вийшло - все супер. Не вийшло - ви нічого не втрачаєте, крім грошей.

Переваги для виконавця

• Аутсорсингова розробка - це синиця в руках, а не журавель у небі

Продуктова розробка загрожує великими витратами і ризиками, тому що окупність і прибуток досягаються тільки в результаті успіху продукту. А аутсорсингова розробка - це практично гарантовані гроші тут і зараз. Без витрат у вигляді витрат на власну розробку і недоотриманого прибутку.

• Немає ризиків за результатами проєкту

У виконавця відсутні ризики за кінцевими результатами, показаними проєктом. Якщо він успішний - виконавець у виграші. Якщо він не успішний - виконавець однаково отримав гроші і прибуток у процесі розробки, нехай і недоотримав прибуток від успішності проєкту.

• Отримання різнобічного досвіду за чужі гроші

Роблячи різні проєкти, виконавець отримує безліч різнобічного досвіду. Причому, що найголовніше, він не платить за це! Він не набиває свої шишки, а навіть якщо і зустрічається з перешкодами в процесі розробки, то долає їх за чужий час і чужі гроші.

• Налагодження контактів із партнерами

У результаті безлічі аутсорсингових робіт з різними партнерами налагоджуються контакти, які допомагають вести бізнес. У продуктовій розробці передумов до цього в рази менше.

Недоліки для замовника

• Вартість

Аутсорс розробка зазвичай коштує дорожче за внутрішню розробку. Однак тут усе залежить від міста, в якому перебуває замовник. Якщо він, наприклад, у дорогому місті, такому як Москва або Пітер, то він зможе знайти аутсорс дешевше, ніж внутрішня розробка. А ось у дрібніших містах дешевше мати свою розробку, ніж чужу.

Ризики аутсорсингової компанії

Аутсорс-компанія може банально закритися і не доробити зовнішнє замовлення. Або, наприклад, після першого замовлення (або в будь-який інший момент) різко підняти ціни на інші замовлення. Або банально просто не захотіти працювати спільно далі, тому що їй запропонували вигідніші умови співпраці. Це ризики, які можливі, і їх потрібно враховувати.

• Недобросовісність і нечесність

Це, на жаль, дуже часта хвороба СНД аутсорсингових компаній. Це порушення NDA, коли клієнт, наприклад, замовляє прототип проєкту і після його готовності з якихось причин зупиняє розробку. А компанія-виконавець бере його і показує іншим компаніям-замовникам, а можливо навіть прямим конкурентам замовника. Дуже часто буває, що аутсорсинг-компанія зробила, наприклад, 20% арту, а показує іншим увесь арт, представляючи його своїм.

Але найнеприємніше трапляється, коли партнер замовив проєкт і отримав його, а потім аутсорс-компанія починає використовувати його код, за який він заплатив і який за договором вони не мають права чіпати. Такі аутсорсери починають пропонувати іншим компаніям на базі цього коду зробити йому ж конкурента, або просто використовують його собі на благо.

Також бувають випадки підвищення цін на підтримку. Наприклад, у ситуаціях, коли замовнику буде вже не вигідно шукати іншого аутсорс-партнера.

На жаль, усіма цими хворобами страждає більшість аутсорсингових компаній СНД. І, на превеликий жаль, зокрема й великі топові компанії. Щоб уникнути цього, необхідно шукати аутсорс-партнера за рекомендаціями і ретельно його перевіряти.

Недоліки для виконавця

• Обмеженість заробітку

На відміну від продуктової розробки, в аутсорсингової розробки є межа прибутку, яку ніколи не перейти. Припустимо, якщо розробка проєкту коштує умовні 100 доларів, то виконавцю ніколи не заплятять 1000 доларів. Не кажучи вже про більші суми.

• Щоб отримувати прибуток потрібно працювати

Мінус у тому, що власний проєкт може приносити прибуток і без постійних робіт. Ви зробили його, відполірували, залишили мінімальну команду на підтримку і віддали у відділи маркетингу та аналітики. Далі ллється траф, гра конвертує його в гроші, прибуток йде сам по собі, а ресурси перекидаються на наступні проєкти. У розрізі аутсорсингової розробки прибуток зупиняється рівно в той момент, коли зупиняється розробка.

• Під час простою ризики і витрати потрібно брати на себе

Ризики в тому, що замовник може зупинити розробку в будь-який момент, навіть найнесподіваніший. І тоді у ресурсів виконавця з'являться простої в роботі, які загрожують витратами і недоотриманим прибутком. Звісно, всі ці ризики і витрати компанія-виконавець бере на себе.

• Специфіка розробки

По суті, аутсорсингова розробка може стартувати і зупинитися в будь-який момент. Завдання, що стоять на аутсорсі, дуже різнопланові. Замовники завжди мають індивідуальну специфіку, тому до кожного з них потрібен свій бізнес-підхід і свій підхід до розробки. Усе це передбачає, що компанії-виконавці мають бути дуже гнучкими. А ще фінансово стабільними, психологічно стійкими, ресурсно різнобічними. А це, повірте, досить складно.

Наостанок необхідно зазначити, що аутсорсинговою розробкою може займатися не кожен. Якщо у вас є перевага розробляти власні проєкти, немає великого потягу до аутсорсингу, але ви вирішили тимчасово зайнятися ним, щоб заробити грошей, а потім знову повернуться до власного дітища й улюбленої справи, то у вас нічого не вийде.

До аутсорсу потрібно підходити системно, потрібно мати бажання ним займатися, розуміти його особливості. Потрібно розуміти, що крім грошей ви також отримуєте досвід, нових друзів, партнерів. Ви розвиваєтеся, але в іншому напрямку. І якщо до цього не лежить душа, то краще сконцентруватися на власному проєкті й не відволікатися на аутсорсингові проєкти.

Якщо ви хочете зробити щось, то віддавайтеся цьому на 300%, або не робіть це взагалі.